דיני משפחה

עצות ראשונות למתגרש

הינך סבור/ה שכלו כל הקיצים ואין עוד טעם להמשך חיי הנישואין שלך ושל בן/בת הזוג, וגמלה בליבך החלטה כי הינך מעוניין/נת "לפרק את החבילה".


פיצול התא המשפחתי טומן בחובו הרבה מאוד אמוציות וביתר עוצמה כאשר מדובר בילדים, שלא רוצים לראות את אמא ואבא חיים בנפרד. לכן, הנה כמה עצות ראשונות וראשוניות לתחילת הדרך שאולי יקלו במעט על התהליך הכואב.


אם שניכם רוצים  להתגרש, כי אז הדרך המהירה היעילה והזולה ביותר הינה לפנות יחדיו לעורך דין,שיערוך עבורכם הסכם גירושי על בסיס ההסכמות ביניכם. תעריפי הסכם גירושין משתנים בהתאם למורכבות ההסכם ומידת שעות העבודה והפגישות עם הצדדים שמוקדשות בו.


אם בכל זאת הינכם רוצים להתגרש אך יש קושי בקבלת הסכמות, כדאי לפנות להליך גישור קצר בן מספר פגישות עם מגשר שמתמחה בגישור בענייני משפחה, שיסייע בידכם להגיע להסכמות ולבסוף אף להסכם גירושין כולל. עלות ישיבת גישור עשויה בין 300 – 600 ₪ מכל צד תלוי במגשר ובוותק שלו.


התהליך הופך להיות מורכב יותר כאשר אין הסכמה בין בני הזוג להתגרש. שלב הראשון של הגירושין הינו שלב של הלם בעיקר, אם לא את/ה הוא שיזם את התהליך. לאחר מכן מגיע שלב התיעוב עד כדי שנאה, עם מי שחלקת את חייך איתו לעתים,במשך שנים ארוכות.


נהוג לחשוב שיש לפעול מהר כדי שהצד השני לא יגיש תביעות שונות בבית הדין הרבני, אך חשיבה זו אינה תמיד משמעותית וישנם חכמים רבים אשר יועצים עצות אחיטופל וכדאי לא להקשיב להם אלא לעורכי הדין אותם שכרת לשם כך.
כאשר אישה עובדת ומשתכרת, שום בית דין לא יפסוק עבורה "מזונות אישה" ומזונות ילדים הינם ממילא תביעה עצמאית שניתן להגישה בבית משפט לענייניי משפחה, גם אם הגבר כרך אותה בתביעת הגירושין שהגיש לבית הדין. מה נשאר? נושאי חלקות הרכוש. אם בני הזוג שכירים, הרי שרכושם וזכויותיהם הכספיות הינו גלוי ונראה לעין וכך גם ביצוע החלוקה הינו פשוט יותר.


כאשר מדובר בבני זוג שהאחד הינו עצמאי ויכול לעטות ערפל על הונו , הדבר הינו בעייתי יותר, אך פתיר, כך שלא תמיד יש לאן למהר ולקבל החלטות פזיזות, שאינן תמיד נכונות. עלויות ניהול וייצוג משפטי בתיקי משפחה הינם שונות וקיימים פערים גבוהים בין עורכי הדין העוסקים בתחום, לכן יש לבדוק ולקבל מספר הצעות מחיר טרם שהחלטתם את שירותיו של מי לשכור.


כאשר בית אב מתפצל לשתי משפחות, מטבע הדברים נאלצים הצדדים להתחלק ברכוש המשותף עובדה, אשר על פי רוב, מותירה את האישה/אם במצב כלכלי נחות באופן משמעותי מהגבר/אב, ולכך קיימות מספר סיבות.


נטייתן של נשים במאבק המשפטי לוותר הינו גבוה יותר משל הגברים, אולי בשל נטייה טבעית אולי, כי אינן מספיק חזקות להלחם על שלהן, אולי כי חשות רגשי אשמה כי הן אלו שרוצות לעזוב את הבעל, ולזאת, יש להוסיף את העובדה כי על פי רוב הילדים נשארים עם אימם, דבר אשר מגדיל את סל ההוצאות החודשיות גם אם האב נושא במזונות ילדיו, הרי שדמי המזונות אף פעם אינם מספיקים לכל דרישותיהם וצורכיהם של הילדים.


בל נשכח את העובדה כי נשים רבות בעת נישואיהם, ובמהלך חיי הזוגיות סומכות על בני זוגן, כמו שאמרה לי אחת מלקוחותי:" אני לא ידעתי מכלום ולא ניהלתי מעולם את העניינים הכספיים, בעלי תמיד טיפל בכל העניינים הכספיים, ולא חסך ממני כלום, כך  שתמיד הייתי בטוחה שהכול רשום על שם שנינו בחלקים שווים והמציאות טפחה לי בפנים רק כאשר גיליתי במהלך ניהול ההליכים בבית משפט שאני כמעט חסרת כל..". על כן, עצה אחרונה לנשואות מביניכן באושר ועושר, זו לא בושה לבדוק ולראות אם הדירה  הרכב והחסכונות רשומים מחציתם גם על שימכם, לא כדאי להתעורר יום בהיר אחד ולגלות מציאות אחרת, שכדי לשנותה ולקבל את המגיע, תמצאו עצמכן נלחמות בבית המשפט.

המידע שמובא לרשות הגולשים באתר אינו בא במקום או כתחליף לייעוץ משפטי.