דיני משפחה

נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים הוא מוסד שטרם קיבל גושפנקא במדינת ישראל ובני זוג אשר מעוניינים להינשא בדרך זו, עליהם לבצע זאת בחו"ל, בנישואי קפריסין או בנישואי פראגוואי.
יחד עם זאת, בשנים האחרונות התעוררה מודעות חברתית / ציבורית לנושא וכיום נערכים בישראל טקסי חופה חילוניים בהנחייתם של עורכי טקסים פרטיים ובינהם סלבריטאים (יאיר לפיד, אברי גלעד), וכן תחת חסותם של ארגונים שונים כגון "הוויה" ו"טקסים".
החוקים החלים על זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים שונים מזוגות שנישאו כדת משה וישראל.
כך למשל, לאישה נשואה יש זכות למזונות על פי הדין העיברי ועל הבעל לדאוג לאישתו לכל מחסורה, אולם לזוג הנישא בנישואין אזרחיים חובת המזונות הינה חובה הניגזרת מדיני החוזים, שכן בעצם ההתחייבות האחד לשני ניכרת בין בני הזוג חוזה ועל כן, החובה פה הינה מדיני החוזים וזאת ללא קביעה בשאלת הסטטוס.


התרת נישואין אזרחיים
יש לערוך הבחנה בין זוגות אשר נישאו בנישואין אזרחיים מתוך בחירה, לבין זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים כי אולצו לעשות כן על פי כללי הדת, לבין זוגות שהינם מעורבי דת.
זוגות אשר נישאו בנישואין אזרחיים מתוך בחירה  הם זוגות אשר לא הייתה להם כל מניעה להתחתן כדמו"י אולם מתוך בחירה חופשית ומתוך רצון שלא לקבל עליהם את הכללים של מוסד הנישואין הדתי עשו כן. זוגות כאלו ייאלצו להתגרש בבית הדין הרבני, אולם בהליך פשוט יותר, שכן בית הדין יתיר את נישואיהם באמצעות פסק דין לגירושין וכל שיהיה עליהם להוכיח הוא כי אין סיכוי לשלום בית.
לעומתם אותם זוגות אשר אולצו להינשא בנישואין אזרחיים ואילו היה באפשרותם היו נישאים כדמ"וי, כפסולי חיתון או נישואי כהן וגרושה, יאלצו להתגרש בגט לחומרא, היינו בית הדין מכיר בעובדה כי אילולא המיגבלה האוסרת עליהם להינשא כדמו"י, היו מקבלים עליהם את מוסד הנישואין הדתי ולפיכך, יינתן לתן גט לחומרא.
הקבוצה האחרונה היא של בני זוג מעורבי דת, שאז בית הדין כלל אינו מתיר את נישואיהם, שכן אינו מכיר בנישואיהם ועליהם לפנות בבקשה להתרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה, בקשה אשר מאומתת בתצהיר ובמסמכים שונים, ולעתור להתרת הנישואין. במקרה כזה בית משפט למשפחה מבקש חוות דעת מבית דין דתי שאליו משתייך בן הדת הזרה ולאחר מכן, קובע מי הסמכות שתתיר את נישואי הצדדים.


המידע שמובא לרשות הגולשים באתר אינו בא במקום או כתחליף לייעוץ משפטי.